Kryteria doboru techniki 3D do dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego

kryteria_doboru_techniki_3d_okladka

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą pt. "Kryteria doboru techniki 3D do dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego" autorstwa Eryka Bunscha i Roberta Sitnika - członków grupy eksperckiej NIMOZ do spraw digitalizacji. Jest to druga broszura z serii "Digitalizacja w muzeach", którą NIMOZ zapoczątkował w roku 2013 publikacją autorstwa Wacława Pyzika pt. "Kryteria doboru skanerów i weryfikacji wyników skanowania".

Celem tegorocznej publikacji jest przybliżenie dostępnych obecnie technik dokumentacji trójwymiarowej muzealnikom, konserwatorom dzieł sztuki, archeologom oraz innym osobom zainteresowanym badaniem wytworów szeroko pojętej kultury materialnej.

Techniki skanowania trójwymiarowego są technikami stosunkowo młodymi, charakteryzującymi się bardzo szybkim rozwojem. Pozyskane dane przestrzenne, oprócz gromadzenia informacji o kształcie dokumentowanych przedmiotów i ich wymiarach, mogą też opisywać cechy pozwalające na analizę barwy, stanu zachowania i technik wykonania danego obiektu.

Ocena ich przydatności i możliwości praktycznego zastosowania zależy przede wszystkim od jasno sformułowanego celu tworzenia reprezentacji trójwymiarowej i precyzyjnie zdefiniowanych oczekiwań końcowego użytkownika. Trójwymiarowe techniki dokumentacyjne nie są uniwersalną odpowiedzią na wszystkie problemy związane z dokumentacją obiektów zabytkowych. Odpowiednio użyte, mogą być jednak bardzo pożytecznym narzędziem, oferującym zupełnie nowy wachlarz możliwości prezentacyjnych, dokumentacyjnych i analitycznych.

publik_logo

Broszurę prezentujemy Państwu w trzech formatach:

  1. 1. Kryteria doboru techniki 3D do dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego (602,17 kB) pobierz
  2. 2. Kryteria doboru techniki 3D do dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego (547,53 kB) pobierz
  3. 3. Kryteria doboru techniki 3D do dokumentacji obiektów dziedzictwa kulturowego (1,22 MB) pobierz
Wersja do druku