Seminarium "Planowanie i realizacja projektów digitalizacyjnych w muzealnictwie" - wyniki pierwszego etapu prac grup eksperckich

Grudzień 2011
P W Ś C P S N
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

2 grudnia 2011 r. w Centrum Seminaryjnym Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej odbyło się seminarium poświęcone omówieniu rezultatów pierwszego etapu pracy zespołu ekspertów ds. przygotowania zestawu zaleceń wspierających rozwijanie procesów digitalizacyjnych w muzeach, powołanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Celem seminarium było zreferowanie i poddanie pod dyskusję środowiska muzealnego dotychczasowych ustaleń odnośnie zasad i organizacji procesu pozyskiwania dokumentacji cyfrowej oraz zainicjowanie tradycji warsztatowych spotkań omawiających problematykę związaną z digitalizacją zasobów muzealnych.

Zakres zagadnień analizowanych w trakcie tegorocznego cyklu prac grupy eksperckiej obejmował szerokie spektrum tematyczne, kwestie gromadzenia i przechowywania zasobów cyfrowych, zwłaszcza aktualne zmiany technologiczne w metodach cyfryzacji i archiwizowania danych cyfrowych, także z punktu widzenia ich znaczenia dla udostępniania i promocji zasobów muzealnych. Niektóre z tych tematów zostały zasygnalizowane podczas wystąpień w trakcie seminarium. Swoje doświadczenia prezentowali kolejno:

  • Marcin Kłos, Praktyka digitalizacji - proces, procedury, planowanie i realizacja
  • Lidia Karecka, Niezbędne elementy inwentarza elektronicznego w procesie digitalizacji muzealiów i prezentacji katalogu zbiorów online
  • Eryk Bunsch, Organizacja procesu tworzenia dokumentacji cyfrowej 2D obiektów muzealnych (techniki fotograficzne, zarządzanie kolorem)
  • Marcin Szala, Dokumentacja obiektów z zastosowaniem skanerów 2D (fotografie, pocztówki, grafiki, mapy)
  • Dr hab. Robert Sitnik, Planowanie, realizacja i dokumentacja wzorcowego procesu digitalizacji 3D obiektów muzealnych

Wystąpienia te były równocześnie zapowiedzią rozszerzonej wersji raportu bazującego na wnioskach i ustaleniach z prac zespołu ekspertów, zatytułowanego Zalecenia Dotyczące Tworzenia i Realizacji Projektów Digitalizacyjnych w Muzealnictwie, którego wcześniejszą i znacznie objętościowo mniejszą wersję opracowaliśmy we wrześniu 2011. Obecnie zakończyliśmy prace redakcyjne nad rozbudowanym dokumentem i zapraszamy do zapoznania się z jego treścią na naszej stronie.

Przejdź do strony z Raportem

Opracowanie, które oddajemy w Państwa ręce nie wyczerpuje całokształtu zagadnień związanych z digitalizacją zbiorów muzealnych. Prace specjalistycznych zespołów poświęcone różnym aspektom procesu cyfryzacji muzealiów będą kontynuowane pod egidą NIMOZ w kolejnych latach.

  1. 1. L. Karecka - Inwentarz elektroniczny (1,43 MB) pobierz
  2. 2. M. Kłos - Praktyka digitalizacji (3,28 MB) pobierz
  3. 3. R. Sitnik - Wzorcowy proces digitalizacji 3D (11,24 MB) pobierz
  4. 4. E. Bunsch - Proces tworzenia dokumentacji cyfrowej (7,3 MB) pobierz
  5. 5. M. Szala - Dokmentacja obiektów z zastosowaniem skanerów 2D (845,91 kB) pobierz
Wersja do druku