Podsumowanie cyklu szkoleń dotyczących digitalizacji

Maj 2013
P W Ś C P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

W dniach 9 i 10 maja oraz 6 i 7 czerwca br. odbyły się szkolenia z zakresu szeroko rozumianych procesów digitalizacyjnych w muzeach. W dniach tych realizowane było w dwóch turach szkolenie pt. „Techniki pozyskiwania dokumentacji wizualnej muzealiów”, jak również szkolenie pt. „Zarządzanie elektronicznym inwentarzem muzealnym oraz zasady stosowania tezaurusów”. Łącznie w spotkaniach tych uczestniczyło ponad stu muzealników z całego kraju, wdrażających i prowadzących działania digitalizacyjne.

Uczestnicy podczas szkoleń mieli okazję zapoznać się z doświadczeniami takich muzeów, jak Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centralne Muzeum Morskie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Specjaliści z ww. muzeów przybliżyli uczestnikom wiedzę związaną zarówno z pozyskiwaniem i przetwarzaniem odwzorowań cyfrowych – skanowaniem 2D i 3D oraz fotografią i zarządzaniem kolorem, jak również z prowadzeniem ewidencji w formie elektronicznej, zarządzaniem muzealną bazą danych, stosowaniem w jej obrębie słowników kontrolowanych, a także nowoczesnymi funkcjonalnościami oferowanymi przez systemy komputerowe w zakresie zarządzania zbiorami. Równie ważne były kwestie dotyczące współpracy z podmiotami zewnętrznymi, zarówno jeśli chodzi o zamawianie usług digitalizacyjnych, jak i zamawianie planowanych do wdrożenia systemów komputerowych.

Wiedzą na temat zastosowań prezentacyjnych materiałów 3D oraz metod archiwizacji zasobów cyfrowych wzbogacili niniejsze szkolenia specjaliści z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Wszystkich przedstawicieli muzeów zapraszamy na kolejne spotkania z zakresu digitalizacji organizowane przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także do dyskusji na łamach forum internetowego „Digitalizacja w Muzeach”, dostępnego pod adresem http://digitalizacja-forum.nimoz.pl/.

Wersja do druku