Konferencja "openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury"

Październik 2013
P W Ś C P S N
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Na czym polega filozofia otwartości? Jak zwiększać dostęp do kultury i wspierać twórczość z wykorzystaniem nowych technologii cyfrowych? Jakie wyzwania stoją przed instytucjami kultury?

Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „openGLAM 2013. Otwarte zasoby kultury”, która odbyła się w dniach 11-12 października 2013 r. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Była to pierwsza  w Polsce konferencja promująca ideę Open GLAM (Galleries, Libraries, Archives, Museums).

 

Fot. Polimerek, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

Głównym celem open GLAM jest propagowanie nowego myślenia o misji i funkcjonowaniu instytucji kultury i dziedzictwa, w którym bardzo ważną rolę odgrywa kwestia dostępności i możliwość dalszego wykorzystywania zasobów będących pod ich opieką. Realizacja tej idei możliwa jest dzięki wykorzystaniu internetu, digitalizacji oraz innych technologii cyfrowych, jednak podstawowym warunkiem powinna być zmiana podejścia pracowników instytucji GLAM do zasobów, którymi zarządzają.

Fot. Polimerek, CC-BY-SA, Wikimedia Commons

Owa konferencja była okazją nie tylko do prezentacji najlepszych przykładów inicjatyw już zrealizowanych, ale także do spotkania osób doświadczonych we wdrażaniu inicjatyw open GLAM, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Warto zapamiętać, iż polityka otwartości instytucji kultury nie powinna koncentrować się jedynie na udostępnianiu reprodukcji zbiorów w internecie, ale także powinna dbać o to, by zasoby mogły służyć ponownemu ich wykorzystywaniu do różnych celów: edukacyjnych, naukowych oraz komercyjnych.  O ile jest to dziś już prawie oczywiste w stosunku do dzieł z domeny publicznej, o tyle kwestia stosowania wolnych licencji dla dzieł objętych ochroną prawnoautorską jest w Polsce jeszcze stosunkową nowością.

Strona internetowa konferencji

Zapraszamy Państwa także do pełnej fotorelacji z konferencji, udostępnionej w serwisie Wikimedia Commons na licencji CC-BY-SA, a także do nagrań audio z poszczególnych sesji, udostępnionych z kolei w serwisie Wiki Radio na licencji CC-BY. 

Wersja do druku