Informacja o szkoleniach z zakresu procesów digitalizacji w muzeach

Maj 2013
P W Ś C P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

W 2013 roku Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów rozpoczyna cykl szkoleń z zakresu procesów digitalizacji w muzeach.

Zapraszamy na rozpoczynające cykl szkolenia odnoszące się do technik pozyskiwania dokumentacji wizualnej muzealiów, zarządzania elektronicznym inwentarzem muzealnym oraz stosowania tezaurusów. Szkolenia odbędą się w formie seminariów tematycznych w dniach:
9 maja 2013 r. – „Techniki pozyskiwania dokumentacji wizualnej muzealiów”
10 maja 2013 r. – „Zarządzanie elektronicznym inwentarzem muzealnym oraz zasady stosowania tezaurusów”

Szkolenia odbędą się w Warszawie, w siedzibie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów przy ul. Goraszewskiej 7, w godz. 10:00 – 16:00.

Szkolenia przygotowane są z myślą o pracownikach muzeów. Pierwsze ze szkoleń dedykowane jest osobom zajmującym się tworzeniem, opisywaniem i archiwizacją dokumentacji wizualnej. Tematyka drugiego szkolenia adresowana jest przede wszystkim do inwentaryzatorów i pracowników opisujących zbiory. Zapraszamy w pierwszej kolejności pracowników muzeów rejestrowych, w miarę wolnych miejsc pracowników pozostałych muzeów, a następnie przedstawicieli innych instytucji publicznych.
Pierwsze szkolenie („Techniki pozyskiwania dokumentacji wizualnej muzealiów”) dostarczy Państwu praktycznych wskazówek, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę podczas zlecania digitalizacji firmom zewnętrznym, jak najlepiej dobrać techniki digitalizacyjne do potrzeb danego muzeum (od fotografii, po skanowanie 3D) oraz jak zarządzać kolorem w procesach postprodukcyjnych. Poruszone zostaną również kwestie projektowania i wyposażania pracowni digitalizacyjnej oraz archiwizacji wytworzonego w procesie digitalizacji zasobu cyfrowego.
Na drugim ze szkoleń („Zarządzanie elektronicznym inwentarzem muzealnym oraz zasady stosowania tezaurusów”) omówione zostaną najważniejsze zagadnienia dotyczące implementacji programów do ewidencji i zarzadzania zbiorami oraz administrowania nimi. Zostaną poruszone kwestie dotyczące funkcjonalności wybranych programów do ewidencji, opracowywania opisu przedmiotu zamówienia oraz problemy związane z zarządzaniem oprogramowaniem. Ostatni z bloków tematycznych odnosić się będzie do wprowadzania i porządkowania treści, począwszy od procesu migracji danych, poprzez słowniki kontrolowane, po stosowanie międzynarodowych polihierarchicznych tezaurusów branżowych.

Zapisy na szkolenia rozpoczną się 1 marca br. (wówczas udostępnimy Państwu formularz zgłoszeniowy) i przyjmowane będą do 5 kwietnia 2013 r., na podstawie zgłoszenia opatrzonego pieczęcią dyrektora instytucji delegującej.
Liczba miejsc – 25. Decyduje kolejność zgłoszeń (zapraszamy w pierwszej kolejności pracowników muzeów rejestrowych, w miarę wolnych miejsc pracowników pozostałych muzeów, a następnie przedstawicieli innych instytucji publicznych). W jednym szkoleniu uczestniczyć może maksimum 2 przedstawicieli jednej instytucji.
Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
Do otrzymania zaświadczenia o uczestnictwie uprawniać będzie wyłącznie obecność na całym szkoleniu.

Dodatkowych informacji udzielają:
Anna Kuśmidrowicz-Król
akusmidrowicz@nimoz.pl
tel.: 22 25 69 626

Monika Jędralska
mjedralska@nimoz.pl
tel.: 22 25 69 627

Katarzyna Zielonka
kzielonka@nimoz.pl
tel.: 22 25 69 625

Wersja do druku