III Forum Muzeów Warmii, Mazur i Powiśla

Październik 2013
P W Ś C P S N
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

 Dnia 14 października 2013 r. w Olsztynie odbyło się III Forum Muzeów Warmii, Mazur i Powiśla, któremu w tym roku przewodziło hasło "Digitalizacja zbiorów muzealnych".

Organizatorami trzeciej już edycji Forum byli: Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Muzeum Warmii i Mazur. Na zaproszenie organizatorów, podczas spotkania, mieli okazję wystąpić także przedstawiciele Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dyrektor Instytutu, dr hab. Piotr Majewski, przestawił gościom działania NIMOZ w kontekście aktualnych problemów muzealnictwa polskiego, reprezentująca Dział Digitalizacji Monika Jędralska omówiła rolę i prace Centrum Kompetencji ds. digitalizacji w muzeach powołanego przy NIMOZ, natomiast Dominika Urban przybliżyła słuchaczom najważniejsze polskie i europejskie akty prawne regulujące kwestię udostępniania w internecie cyfrowych wizerunków muzealiów.

W referatach wygłoszonych podczas spotkania zaprezentowanych zostało wiele ciekawych realizacji w zakresie digitalizacji muzealiów, będących wynikiem projektów prowadzonych przez muzea, m.in. dzięki środkom pozyskanym w ramach programów rządowych, ministerialnych i europejskich.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z reportażem zrealizowanym przy okazji III Forum, który sygnalizuje zarówno najważniejsze kwestie omawiane podczas spotkania, jak i prezentuje dokonania regionu warmińsko-mazurskiego w zakresie digitalizacji zasobów tamtejszych muzeów.

Strona internetowa konferencji

 

Wersja do druku